Informavimas
Pasibaigusio Tyrulių-Life projekto rezultatus pristatėme Tyrulių bendruomenei
2017 m. lapkričio 29 d. popietę Tyrulių miestelio bendruomenei pristatėme užbaigto projekto rezultatus. Susirinkusiems gyventojams papasakojome apie visas įgyvendintas veiklas, ypatingą dėmesį skyrėme šios teritorijos paukščių ir augalų monitoringo ataskaitoms bei atliktų pelkinių buveinių tvarkymo darbų pristatymui. Pasidžiaugėme Tyrulyje gausėjančiais ne tik paukščiais ir retaisiais augalais, bet ir spanguolynais, kitais uogienojais.
Įvyko paskutinis Tyruliai-Life projekto stebėsenos komiteto posėdis
2017 m. lapkričio 29 d. įvyko penktasis, jau paskutinis projekto Stebėsenos komiteto posėdis. Projekto vykdytojai stebėsenos komitetui pristatė galutinius pasiektus rezultatus apibendrindami viso projekto metu pilnai įgyvendintas veiklas, pasidžiaugė projekto veiklų metu įvykdytomis užduotimis. Visi pasiekti rezultatai buvo pristatyti pranešimuose pagal atskiras veiklos sritis. Posėdyje pristatyta ir galutinė Tyrulių pelkės ekosistemų paslaugų įvertinimo ataskaita.
Baigti atvirų pelkės plotų formavimo, iškertant juose sumedėjusią augaliją darbai (C.2. veikla)
Įpusėjus lapkričiui Tyruliuose buvo pilnai baigti atvirų pelkės plotų formavimo, iškertant sumedėjusią augaliją (C.2 veikla) darbai. Projekto pratęsimo metu papildomai buvo numatytas dar 30 ha plotas, kuriame iškirtus medžius būtų formuojamas atviras pelkės plotas, tinkamas paukščiams ne tik perėti, bet ir būriuotis migracijų metu. Toliau tęsiant darbus, buvo tvarkomas dar 34 ha plotas, o viso projekto metu sutvarkytas plotas apima 278 ha.
Išleistas 2018 metų projekto kalendorius "Metai Tyrulių pelkėje"
2017 m. lapkričio mėn. buvo išleistas Naujiesiems 2018 metams skirtas projekto sieninis kalendorius "Metai Tyrulių pelkėje“. Naujasis kalendorius parengtas siekiant padaryti jį išties informatyviu ir įdomiu, todėl jame pateikiamas ne tik įprastiems kalendoriams būdingas turinys su iliustracijomis, bet ir svarbiausių, kiekvienam metų laikotarpiui būdingų, projekto veiklų bei Tyrulių pelkės gamtinės aplinkos aprašymai. Šį kartą aprašymuose surasta vietos ir projekto rezultatų pristatymui, nes 2017 buvo paskutinieji projekto veiklų įgyvendinimo metai ir projekto metu planuotos įgyvendinti veiklos jau pabaigtos.
Įvyko projekto seminaras apie durpynų ir pažeistų pelkių atkūrimo patirtis
Šių metų gegužės 10-11 dienomis Tytuvėnuose įvyko projekto seminaras, kuriame dalyvavo daugiau nei dešimties institucijų, suinteresuotų išeksploatuotų durpynų ir stipriai pažeistų pelkių tvarkymu, atstovai. Iš viso seminare dalyvavo 33 asmenys, tarp kurių buvo ir du pelkių atkūrimo specialistai iš Baltarusijos, kurie pasidalino jų šalyje sukaupta nebenaudojamų durpyno renatūralizavimo patirtimi.
PROJEKTAS BUVO PRISTATYTAS LIFE 25-MEČIO RENGINYJE
Socialinių mokslų kolegijoje įvykęs Aplinkos ministerijos kartu su Aplinkos projektų valdymo agentūra organizuotas informacinis renginys „LIFE mugė/LIFE 25“ sulaukė virš 130 dalyvių. LIFE programos 25-mečio proga sveikinimo žodį tarė Aplinkos ministras Kęstutis Navickas, kuris ragino aktyviau rengti LIFE paraiškas klimato kaitos mažinimo ir aplinkos politikos valdymo tobulinimo srityse.
Kviečiame į seminarą „Patirtis renatūralizuojant išeksploatuotus durpynus ir stipriai pažeistas pelkes“
Seminaras įvyks š. m. gegužės 10-11 d. Tytuvėnuose, viešbutyje „Sedula“ (adresas: Skogolio k., Tytuvėnų sen., Tytuvėnai, Kelmės raj., Lietuva, http://www.sedula.lt). Registracijos pradžia 9.30.
Seminaras organizuojamas įgyvendinant „LIFE+“ aplinkos programos projektą „LIETUVOS PAŽEISTŲ DURPYNŲ TVARKYMAS, ĮGYVENDINANT TYRULIŲ PAUKŠČIŲ APSAUGAI SVARBIŲ TERITORIJŲ (PAST) ATKŪRIMO DARBUS“, Nr. LIFE12 NAT/LT/001186.
Tarptautinės pelkių dienos proga visuomenei pristatyta knygelė „Atgimstanti Tyrulių pelkė“
Vasario 2 dieną visame pasaulyje minima tarptautinė pelkių diena. Šia proga Lietuvos ornitologų draugija pristato apžvalginę knygelę apie vieną iš didžiausių Lietuvoje Tyrulių pelkę, kurioje šiuo metu vykdomas LIFE+ programos finansuojamas projektas „Lietuvos pažeistų durpynų tvarkymas, įgyvendinant Tyrulių paukščių apsaugai svarbios teritorijos atkūrimo darbus”. Knygelė išleista siekiant supažindinti visuomenę su Tyrulių pelkės istorija, jos gamtinėmis vertybėmis ir įgyvendintais gamtotvarkiniais darbai, kurių dėka buvo siekiama pagerinti buveinių sąlygas šioje teritorijoje perintiems bei migruojantiems nykstantiems paukščiams. Pagrindinis dėmesys skirtas Tyrulių pelkės saugomoms rūšims, kurių gausa nulėmė teritorijos priskyrimą Europos saugomų gamtinių teritorijų Natura 2000 tinklui.
Išleistas 2017 metų projekto kalendorius "Metai Tyrulių pelkėje"
2016 m. gruodžio mėn. buvo išleistas Naujiesiems 2017 metams skirtas projekto sieninis kalendorius "Metai Tyrulių pelkėje“. Naujasis kalendorius parengtas siekiant padaryti jį išties informatyviu ir įdomiu, todėl jame pateikiamas ne tik įprastiems kalendoriams būdingas turinys su iliustracijomis, bet ir svarbiausių, kiekvienam metų laikotarpiui būdingų, projekto veiklų bei Tyrulių pelkės gamtinės aplinkos aprašymai. Šį kartą aprašymuose surasta vietos ir projekto rezultatų pristatymui, nes 2017 – paskutinieji projekto veiklų įgyvendinimo metai, ir dauguma projekto metu planuotų įgyvendinti veiklų jau pasibaigusios.
Į rudeninį gervių skaičiavimą įsitraukė ir tyrulių bendruomenės žmonės
Ramų rugsėjo 23 vakarą buvo vykdoma jau ketvirtoji migruojančių pilkųjų gervių apskaita Tyrulių pelkėje. Šiuokart dalyvauti apskaitoje pakvietėme Tyrulių žmones. Prie skaičiavimo prisijungė ir Tytuvėnų bei Dubysos regioninių parkų ekologai su būreliu gražaus jaunimo.
18 val., pasiskirstę į tris grupes bei išsiaiškinę gervių skaičiavimo metodiką, pradėjome skaičiavimą iš trijų skirtingų pelkės vietų. Toks skaičiavimo būdas labai pasiteisino...
Išleistas antrasis projekto lankstinukas
2016 m. birželį buvo išleistas antrasis projekto lankstinukas, kuriame pateikta atnaujinta projekto teritorijos schema su informacija apie įgyvendintas buveinių tvarkymo ir kitas praktines veiklas. Leidinyje taip pat aprašytos Tyrulių pelkės PAST aptinkamos saugomos paukščių rūšys - didysis baublys, švygžda, pilkoji gervė, gulbė giesmininkė ir plovinė vištelė.
Atkuriamomis Tyrulių pelkės buveinėmis domėjosi Šiaulėnų gimnazijos moksleiviai
Paskutinįjį gegužės penktadienį įmonėje UAB „Didysis tyrulis“ ir projekto teritorijoje lankėsi Radviliškio rajono Šiaulėnų M. Šikšnio gimnazijos moksleiviai. Idėja surengti tokią ekskursiją gimė gimnazijos geografijos mokytojai Virgilijai Gustienei, kuri lankėsi ir gegužės 13 dieną surengtoje ekskursijoje „Naktiniai Tyrulių pelkės balsai 2016“.
„Naktiniai Tyrulių pelkės balsai“ sulaukė didelio vietos bendruomenės susidomėjimo
Praėjusio penktadienio (gegužės 13 d.) vakare Tyrulių bendruomenės centre susirinko gausus būrys Tyrulių miestelio gyventojų ir svečių, panorusių geriau pažinti kaimynystėje plytinčios Tyrulių pelkės gamtos vertybes. Į renginį „Naktiniai Tyrulių pelkės balsai“ vietos gyventojus sukvietė Lietuvos ornitologų draugija, kuri su partneriu UAB „Didysis tyrulis“ nuo 2013 m. Tyrulių pelkės paukščių apsaugai svarbioje teritorijoje įgyvendina ketverių metų trukmės projektą „Lietuvos pažeistų durpynų tvarkymas, įgyvendinant Tyrulių paukščių apsaugai svarbios teritorijos (PAST) atkūrimo darbus“.
Kviečiame į renginį "Naktiniai Tyrulių pelkės balsai 2016"
Visus, besidominčius gamta kviečiame į naktinę ekskursiją po Tyrulių pelkę, kuri yra Europinio saugomų teritorijų tinklo Natura 2000 dalis. Ekskursiją ves Lietuvos ornitologų draugijos gamtininkai, jos metu susipažinsime su naktiniais gamtos balsais. Renginio metu taip pat papasakosime apie tai, kuo vertinga Tyrulių pelkė, kokie jos atkūrimo darbai yra vykdomi, bus galimybė pamatyti nesenai sukurtą filmą „Atgimstanti Tyrulių pelkė“.
LOD nariai supažindinti su LIFE-Tyruliai projekto rezultatais
Š. m. balandžio 9 d. Kaune vykusio Lietuvos ornitologų draugijos (LOD) narių visuotinio susirinkimo metu jo dalyviai buvo supažindinti su nuo 2013 metų vykdomo projekto „Lietuvos pažeistų durpynų tvarkymas įgyvendinant Tyrulių PAST atkūrimo darbus“ eiga.
Tyrulių pelkės paukščiai buvo pristatyti Tytuvėnų regioniniame parke
Balandžio 6 d. Tytuvėnų regioninio parko darbuotojai suorganizavo renginį, skirtą pasaulinei Žemės dienai. Šio renginio metu vaikai nuo pačių mažiausių iki gimnazistų žaidė įvairius žaidimus, dainavo, rašė Žemei laišką, klausėsi paskaitos apie paukščius bei dalyvavo viktorinoje. Atvyko Kelmės, Raseinių, Radviliškio rajonų savivaldybių vyriausieji specialistai – ekologai, Tytuvėnų miesto, bei apylinkių seniūnai, darbuotojai.
Tarptautinei pelkių dienai – filmas apie atkuriamą Tyrulių pelkę
Vasario 2 dieną visame pasaulyje minima tarptautinė pelkių diena. Šia proga Lietuvos ornitologų draugija pristato dokumentinį filmą apie vieną iš didžiausių Lietuvoje Tyrulių pelkę, kurioje šiuo metu vykdomas LIFE+ programos finansuojamas projektas „Lietuvos pažeistų durpynų tvarkymas, įgyvendinant Tyrulių PAST atkūrimo darbus” (PAST – paukščių apsaugai svarbi teritorija). Filmas sukurtas siekiant supažindinti visuomenę su Tyrulių pelkės gamtinėmis vertybėmis ir vykdomu projektu, kurio metu siekiama pagerinti buveinių sąlygas šioje teritorijoje perintiems didiesiems baubliams ir švygždoms, bei migracijų metu apsistojančioms pilkosioms gervėms.
Išleistas 2016 metų projekto kalendorius "Metai Tyrulių pelkėje"
2015 m. gruodžio mėn. buvo išleistas Naujiesiems 2016 metams skirtas projekto sieninis kalendorius "Metai Tyrulių pelkėje“. Naujasis kalendorius, kaip ir išleistas praėjusiais metais, parengtas siekiant padaryti jį išties informatyviu ir įdomiu, todėl jame pateikiamas ne tik įprastiems kalendoriams būdingas turinys su iliustracijomis, bet ir svarbiausių, kiekvienam metų laikotarpiui būdingų, projekto veiklų bei Tyrulių pelkės gamtinės aplinkos aprašymai.
Radviliškio moksleiviai lankėsi Tyrulių pelkėje
Šių metų spalio 6 dieną projekto teritorijoje Tyrulių pelkėje lankėsi Radviliškio V. Kudirkos pagrindinės mokyklos Gamtotyrininkų būrelio mokiniai ir jų vadovė mokytoja V. Sprudzanienė. Ekskursiją lydėjo ir Tyrulių miestelio bendruomenės pirmininkė O. Aksinavičienė. Projekto metu tvarkomų Tyrulių durpyno plotų biologines vertybes tiriantys gamtininkai E. Pakštytė, A. Kriaučiūnienė ir G. Riauba ekskursantus supažindino su projekto tikslais, jo įgyvendinimo ypatumais, biologinėmis vertybėmis ir šiuo metu vykdomomis gamtotvarkos priemonėmis.
Moksleiviai apsilankė stebėjimo bokštelyje, su projekto botanike-eksperte mokėsi atskirti atsikuriančiuose pelkės plotuose augančius pelkės augalus ir tipiškas jų bendrijas.
Apie Tyrulių pelkę – radijo laidoje per Lietuvos Radiją
Smagu, kad žinios apie Tyruliuose vykdomus darbus pasiekia vis platesnę auditoriją mūsų šalyje. Apie Tyrulius, atgimstančią paukščių šalį, vykdomus jos atstatymo darbus, bendravimą su bendruomenę ir net apie gerus bebrų darbus Tyrulių pelkėje, š.m. gegužės 30 d. kalbėjome Lietuvos radijo laidoje „Gamta – visų namai“.
Kviečiame į renginį "Naktiniai Tyrulių gamtos balsai"
Kviečiame paminėti Europinę Natura 2000 dieną ir visus, besidominčius gamta, prisijungti prie ekskursijos po Tyrulių apylinkes ir pelkę, kuri įvyks š.m. gegužės 15 d. Ekskursiją ves Lietuvos ornitologų draugijos gamtininkai. Renginio metu sužinosite apie Tyrulių pelkės gamtines vertybes, kokie jos atstatymo darbai yra vykdomi, susipažinsite su naktiniais gamtos balsais.
Atrodo paprasta bala – o iš tikro didžiulis lobis
Pasikeitusios upių vagos, išnykę mažesni upeliai bei šaltiniai, nuskurdinta augalija ir gyvūnija, vandens trūkumas ir stipresni neigiami klimato kaitos padariniai. Tai ne fantastinio filmo scenarijus, o pasekmės, kurias jaustume, jei pažeistume pelkes. Kadaise jos užėmė dešimtadalį pasaulio sausumos teritorijos, o dabar belikę vos trečdalis tiek – 3 proc. Gamtosaugininkai perspėja, kad vaikydamiesi ekonominės naudos ir trumpalaikių tikslų, pelkes naudodami tik durpių išgavimui, savo vaikams ir anūkams galime palikti gerokai skurdesnį kraštovaizdį ir dideles dėl to kylančias problemas. Vasario 2-ąją yra švenčiama tarptautinė Pelkių diena. GRYNAS.lt domisi, kokį vaidmenį gamtoje pelkės atlieka, kuo jos naudingos ir kas būtų, jei pelkių nebeliktų.
Vasario 2-oji – Pasaulinė pelkių diena
1971-aisiais vasario 2 dieną Irano mieste prie Kaspijos jūros – Ramsare, buvo pasirašyta tarptautinė pelkių ir seklių vandenų apsaugos konvencija, skirta išsaugoti svarbiausias Žemės šlapynes, kurios svarbios regiono ar pasaulinėms ekosistemoms, klimatui, retų rūšių apsaugai, vietos žmonių gyvenamoms sąlygoms – maisto, vandens, bendrai aplinkos kokybei – ir jų palaikymui (teisiškai konvencija įsigaliojo 1975 metais). Konvenciją siejant su jos pasirašymo vieta, ją sutrumpintai vadina tiesiog Ramsaro konvencija. Konvencijos tikslas – išsaugoti svarbiausias Žemės šlapynes (pelkes, ežerus, upių slėnius ir deltas, lagūnas ir kt.), kurios svarbios vietovės ar regiono ekosistemoms, pasaulio klimatui, vietos žmonių gyvenamo sąlygoms. 2013 m. rugsėjo mėn. duomenimis konvenciją yra pasirašiusios 168 šalys, kuriose yra 2161 Ramsaro objektai, užimantys bendrą 2 056 821 km² plotą.
Išleistas 2015 metų projekto kalendorius "Metai Tyrulių pelkėje"
Besibaigiant 2014 metams buvo išleistas Naujiesiems, 2015 metams, skirtas projekto sieninis kalendorius "Metai Tyrulių pelkėje“. Naujasis kalendorius parengtas siekiant padaryti jį išties informatyviu ir įdomiu, todėl jame pateikiamas ne tik įprastiems kalendoriams būdingas turinys su iliustracijomis, bet ir svarbiausių, kiekvienam metų laikotarpiui būdingų, projekto veiklų bei Tyrulių pelkės gamtinės aplinkos aprašymai.
Įvyko projekto pristatymas Tyrulių miestelio bendruomenei
Šių metų rugsėjo 19 dienos popietę Lietuvos ornitologų draugija Tyrulių miestelio bendruomenę ir svečius sukvietė į renginį "Tyrulių pelkės atstatymas: vertybės ir planuojami darbai". Susitikimo metu buvo pristatytos LOD kartu su UAB "Didysis tyrulis" įgyvendinamo projekto "Lietuvos pažeistų durpynų tvarkymas, įgyvendinant Tyrulių paukščių apsaugai svarbių teritorijų atkūrimo darbus" tikslai ir vykdomos veiklos, supažindinta su pirmaisiais projekto metais atliktais tyrimais bei jų rezultatais. Pristatymus apie Tyrulių pelkės botanines ir ornitologines vertybes bei pelkių apsaugos problemas parengė trys projekto darbuotojai.
Pastatytas pirmasis stebėjimo bokštelis
Šių metų gegužės 21-23 dienomis projekto partneris UAB "Didysis tyrulis" viename iš tvarkymo sklypų įrengė pelkės lankytojams skirtą bokštelį, kuriame vėliau atsiras ir stendas su informacija apie Tyrulių pelkę ir jos gamtines vertybes, bei įgyvendinamą projektą. Bokštelis įrengtas prie 10 numeriu pažymėto tvarkymo sklypo, kuriame praėjusią žiemą buvo įgyvendinta sumedėjusios augalijos ir nendrių šalinimo veikla.
Išleistas projekto lankstinukas
2013 metų spalio mėn. buvo išleistas projekto lankstinukas. Jame pateikiama glausta informacija apie projektą, aprašyta Tyrulių pelkės gamtosauginė vertė, pateikta tyrulių pelkės tvarkymo schema. Leidinyje taip pat trumpai aprašytos teritorijoje saugomos paukščių rūšys - didysis baublys, švygžda ir pilkoji gervė.
Naktiniai Tyrulių balsai
Projekto vykdytojams nuolat tenka bendrauti su vietos bendruomenės nariais, besidominčiais kuo vertinga Tyrulių pelkė, kokie darbai joje vykdomi. Tad Lietuvos ornitologų draugija, atsiliepdama į šį susidomėjimą, suorganizavo naktinę ekskursiją po Tyrulių apylinkes ir pelkę. Šis renginys taip pat buvo skirtas Europinio saugomų teritorijų tinklo Natura 2000 dienai paminėti. Smagu, kad atvėsęs oras ir begrasinantis prapliupti lietus neišgąsdino entuziastų ir į renginį susirinko nemažas būrys Tyrulių gyventojų, projekto partnerio UAB „Didysis tyrulis“, Tyrulių seniūnijos atstovai...
Įvyko tradicinis renginys „Naktiniai Tyrukių pelkės balsai“
Kaip ir kasmet, šių metų pavasarį, Tyrulių miestelio bendruomenė ir LOD sekretoriatas surengė jau tradiciniu tapusį renginį „Naktiniai Tyrulių pelkės balsai“. Šįkart su bendruomenės nariais susitikome pirmąjį gegužės penktadienį – laikotarpiu, kuomet Tyrulių pelkės šlapynėse sutemose, ar net ir dienos metu, galima išgirsti daugelį pelkėje perinčių paukščių rūšių.
Tyruliuose vykdomos migruojančių pilkųjų gervių apskaitos
Kaip ir kiekvieną rudenį, Tyruliuose vykdomos migruojančių ir sustojančių nakvynei pilkųjų gervių apskaitos. Jų metu skaičiuojami visi nakvynei į Tyrulių durpyną suskrendantys paukščiai. Šiais 2017 metais buvo vykdytos trys apskaitos: rugpjūčio pabaigoje, rugsėjo pradžioje ir antroje šio mėnesio pusėje.
Kasmetinis gervių palydų renginys Tyrulių bendruomenėje
Šiais metais, tęsdami tradiciją, į rudeninę migruojančių gervių apskaitą pakvietėme Tyrulių bendruomenės savanorius, prie kurių noriai prisijungė šios bendruomenės pirmininkė Ona Aksinavičienė, mokiniai iš Radviliškio miesto V. Kudirkos pagrindinės mokyklos gamtotyrininkų būrelio kartu su savo mokytoja Vilma Sprudzaniene ir, žinoma, Tytuvėnų regioninio parko ekologė Deima Pranckūnienė.
Pilnai užbaigti nendrynų tvarkymo darbai apsemtuose plotuose (C.3. veikla)
Nendrynų tvarkymo darbai, kurie buvo suplanuoti vandens apsemtuose plotuose, jau pilnai užbaigti. Dar spalio mėnesio pradžioje pabaigtas nendrynų juostų vandens apsemtuose plotuose pjovimas (C.3. veikla). Nendrynai čia buvo pjaunami naudojant specialią tam pritaikytą techniką.
Tyruliuose nutilusį pilkųjų gervių klyksmą pakeitė gulbių giesmininkių trimitai
Jau pačioje spalio mėnesio pradžioje pilkosios gervės pasitraukė iš Tyrulių pelkės. Pirmomis spalio dienomis čia stojo visiška tyla. Atskiri pavieniai gervių pulkeliai dar pasirodydavo pelkės apylinkėse, bet ilgai nebeužtrukdavo. Jas pakeitė gulbės giesmininkės, kurių palaipsniui vis daugėjo. Ir štai, spalio 23 dieną laukuose šalia Tyrulių pelkės jau maitinosi ir ilsėjosi net apie 500 gulbių giesmininkių.
Užbaigti atvirų pelkės plotų tvarkymo darbai (C.5. veikla)
Spalio pabaigoje užbaigti atvirų pelkės plotų pakartotinio šienavimo (C.5 veikla) darbai tvarkymo plotuose. Visi šie plotai nušienauti trečią kartą, kaip ir numatyta susitarime su EK dėl šio LIFE projekto veiklų pratęsimo. Nendrynai, kiti aukšti žolynai buvo pjaunami naudojant specialius pjovimo įrenginius, sumontuotus ant traktorių. Tokiu būdu buvo tvarkoma teritorija, kurios bendras plotas sudaro 113 ha.
Pabaigti naujų užtvankų įrengimo darbai
Lapkričio mėnesį pabaigti naujų užtvankų įrengimo darbai visose papildomai numatytose tam vietose. Užtvankos buvo įrengtos, atsižvelgiant į priežiūros komiteto posėdžio metu parengtą protokolą, siekiant užtikrinti geresnes pažeistų pelkinių buveinių atsikūrimo sąlygas. Užtvankų kiekis ir jų įrengimo vietos iš anksto buvo suderinti ir pateikti susitarime su EK dėl projekto veiklų pratęsimo. Iš viso papildomai buvo įrengtos 23 dviejų tipų užtvankos.
Ekskursija po naktinius Tyrulius
Gegužės 25 d. LOD ornitologai S. Skuja ir E. Pakštytė bei botanikos specialistė A. Kriaučiūnienė, kaip ir kasmet, kartu su Tyrulių bendruomenės žmonėmis, moksleiviais iš Tyrulių bei Šiaulėnų dalyvavo naktinėje ekskursijoje po Tyrulių pelkę.