Poveikio stebėsena

Tyrulių pelkė tikrai atsikuria

2016 metais prie Tyrulių durpyne vykdomų gamtotvarkos darbų pagaliau prisijungė pati gamta. Po lietingos vasaros melioracijos grioviai prisipildė vandens, vietomis patvino ir tapo neįveikiami, apsunkindami patekimą į stebimus plotus. Tvarkomų plotų paviršių fragmentiškai apsėmė vanduo. Pelkėjimui svarbaus vandens nebeišgarino iškirsti medžiai ir krūmai. Tai leido atsigauti arba naujai įsikurti šlapžemių rūšims, formuojančioms pelkinių augalų bendrijas. Teigiamus pokyčius sustiprino iškirstos medienos ir šakų surinkimas ir išgabenimas iš sutvarkytų plotų. Pelkės paviršių sudaranti durpė negavo papildomų biogenų ir išliko pakankamai rūgšti ir palanki pelkių augalams. Atviruose plotuose vyksta akivaizdūs augmenijos pokyčiai.

Skaityti daugiau

VIENAS VAKARAS TYRULIUOSE. Gervių belaukiant

18:10. Sėdžiu automobilyje, šiaurinėje pelkės dalyje. Ramu, gervių dar nėra. Keista, pernai dalis paukščių atskrisdavo jau popiet. Dabar gi, apvažiavau visą teritoriją – tyla. Prie pat durpyno pabaidžiau vištvanagį su grobiu (pasigavęs naminį karvelį), paukštis kilo bandydamas išlaikyti nelengvą naštą. Nepavyko – karvelis krito žemyn, o čia iš kažkur ir antras vištvanagis atsirado. Palikau juos – išsiaiškins. Dabar laukiu suskrendančių gervių. Dieninę durpyno tylą ima keisti vis aktyvesnis vakarinis gyvenimas. Aplink trakši liepsnelės ir karetaitės,  vis dažniau pasirodo būreliai kikilių. Po dieninės mitybos laukuose nakvynei paukščiai renkasi ramesnius Tyrulių sąžalynus. Aplink automobilį šmirinėja lapė...

Skaityti daugiau

Gegužės pabaigos ornitologinės naujienos iš Tyrulių

Nuo pat ryto apžiūrime tvarkymo darbų plotus. Pradedam nuo šiaurinio Tyrulių durpyno pakraščio. Jau pirmame apžiūrimame plote pakeliam gervių porą, kurios elgesys parodo, jog ji buvo su jaunikliu. Netrukus išgirstame ir jo balsą, tačiau sausinimo griovys neleidžia prie jo prisiartinti. Sutvarkytame plote šeimininkauja ir pempių pora.

Apžiūrint kitą tvarkymo plotą, mus pasitinka didžiojo baublio balsas, sklindantis iš pakraštyje likusių nendrynų ploto. Gervių nerimo balsai išduoda jų perimvietę. Toliau lankome sutvarkytą pylimą tarp dviejų tvenkinių. Atvirame plote ir vėl stebimos pempės, poilsiui sutupia rudagalvių kirų pulkelis, pabaidytą dryžgalvės krykles patelę nusiveja trys patinėliai.

Skaityti daugiau

Tyrulių tetervinai vis dar burbuliuoja

Tyruliuose - paukščių perėjimo metas. Didžioji dalis rudakaklių kragų išplaukia į atvirus vandenis jau po vieną, nors kelios vėlyvesnės poros vis dar puikuojasi vienas prieš kitą. Jauniklius jau vedžiojančios pempės nusiteikę itin agresyviai – puola ir veja ne tik įsibrovėlius į jų teritoriją, bet ir savus gentainius. Šiemet, tvarkymo darbų metu atvėrus naujus plotus, perinčių pempių skaičius durpyne šoktelėjo beveik dvigubai. Paukščiai įsikūrė netgi prašienautų nendrynų atviresniuose ploteliuose, ant susiformavusių kupstų.

Skaityti daugiau

Tyruliai – rudakaklių kragų rojus

Šiemet jau kovo pabaigoje–balandžio pradžioje buvo galima matyti, kad Tyrulių durpyne, kaip ir kasmet, vėl įsikūrė rudakakliai kragai. Tiksliau, durpyne susiformavusiuose sekliuose vandens telkiniuose. Nuo balandžio pradžios girdėjosi aktyvūs teritorijas besidalijančių paukščių balsai. Maža to, šį pavasarį perėti liko daugiau šių paukščių porų negu būdavo iki šiol: kone visuose tvenkiniuose įsikūrė bent po vieną, bet daugelyje po kelias rudakaklių kragų poras. Nors išsamūs apskaitų rezultatai dar bus tikslinami, preliminariais duomenimis, šiemet Tyruliuose liko perėti ne mažiau 25 rudakaklių kragų porų. Manome, jog tai vykdytų gamtotvarkos darbų rezultatas, nes prapjautos nendrynų juostos suformavo idealias sąlygas rūšies perėjimui.

Skaityti daugiau

Tyruliuose - gervių karaliavimo metas

Vasaros antroje pusėje Tyrulių durpyne stojusią tylą rudeniop vėl sudrumstė gervių trimitavimas, rytais ir vakarais nustelbiantis net ir nenuilstantį elnių maurojimą.  Pirmieji dideli gervių būriai čia pasirodė rugpjūčio viduryje. Rugpjūčio 20-21 d. vykdytų apskaitų metu virš 600 paukščių rinkosi nakvynei atviresniuose durpyno plotuose. Panašus gervių skaičius tuomet nakvojo ir Sulinkių bei Tytuvėnų tyrelio durpynuose. Jau rugsėjo pradžioje paukščių būriai sparčiai didėjo – rugsėjo 14 d. nakvynei Tyruliuose leidosi iki 1500 paukščių, o rugsėjo 20 d. – iki 2000.

Skaityti daugiau

Parengtas interaktyvus Tyrulių pelkės tvarkymo ir monitoringo žemėlapis

Nuo šiol Tyrulių durpyno tvarkymo veiklų efektyvumu besidomintys asmenys visą informaciją apie paukščių rūšių stebėsenos rezultatus gali rasti interaktyviame ArcGIS Online žemėlapyje. Ateityje panašiu būdu planuojame pateikti ir informaciją apie buveinių stebėsenos rezultatus.

Skaityti daugiau

Tyrulių gamtos dienoraštis – kviečiame prisijungti

Projekto „Tyrulių pelkės atkūrimo darbai, įgyvendinant Lietuvos durpynų užpelkinimo iniciatyvą“ interneto svetainėje www.tyruliai-life.lt pradėjo veikti rubrika „Gamtos dienoraštis“, kurią pildyti gali visi pelkės teritorijoje apsilankę gamtos stebėtojai. Šiais duomenimis siekiama papildyti žinias apie projekto teritorijos gamtinę aplinką, todėl joje bus talpinami Tyruliuose apsilankiusių gamtos stebėtojų duomenys apie visus pastebėtus aktualius gamtos pasaulio pokyčius.

Skaityti daugiau

Tyruliuose apsistojo migruojančios žąsys

Nors migruojantys paukščiai šiuo metų laiku nieko nestebina, o paukščių stebėtojai būdami gamtoje siekia pamatyti pirmuosius vienos ar kitos paukščių rūšies migrantus, tačiau kai kurie įprastų migruojančių paukščių stebėjimo faktai taip pat gali būti įdomūs. Ypač tais atvejais, jei šie faktai susiję su nauja papildoma informacija, kuri gaunama pasitelkiant naujausius technologinius sprendimus.

Skaityti daugiau

Pavasaris Tyruliuose įsibėgėja

Kovo 30-31 d. Priešpaskutinę kovo dieną Tyruliuose maloniai glostė saulutė ir pasitiko ilgesingas gervių trimitavimas. Gervių balsai čia aidi visą dieną, o vakarop nustelbia visus kitus garsus. Kaip ir rudakaklių kragų „giesmės“, nors giesmėmis jas sunku pavadinti – garsai niekuo nenusileidžiantys ilgasnapių vištelių žviegimui. Čia lengvai išgirsi abu garsus: rudakakliai kragai dalinasi tais pačiais tvenkiniais, kaip ir ilgasnapės vištelės. Rudakaklių kragų čia daug – ne mažiau dvidešimties porų. Kragai dar neperi, plaukioja poromis, dalijasi teritoriją, bet suskaičiuoti juos – ne pati lengviausia užduotis: į atviro vandens plotus paukščiai išplaukia nedažnai, o kai kuriuose tvenkiniuose ir to atviro vandens nesimato, mat viską dengia tankus nendrynas.

Skaityti daugiau

MIGRUOJANČIŲ GERVIŲ APSKAITOS TYRULIŲ DURPYNE 2013

2013 metų rudenį pirmoji migruojančių gervių sankaupų apskaita Tyrulių PAST vykdyta rugsėjo 21-22 dienomis.  2013-09-21 d. atliktas vakarinis gervių suskridimo į Tyrulių durpyną skaičiavimas, kurio metu suskaičiuota 965 paukščiai, skrendantys į nakvynės vietą šiaurinėje Tyrulių durpyno dalyje. 2013-09-22 d. atlikto rytinio skaičiavimo metu buvo suskaičiuota 1211 gervių išskrendančių maitintis į aplinkinius laukus. Matyt, dėl paukščių baidymo, dalis gervių atskrenda į nakvynės vietą ne vakare, saulei leidžiantis, bet kiek anksčiau.

Skaityti daugiau

Tyruliuose suskaičiuotos migruojančios gervės

Nors Tyrulių pelkės atkūrimo darbai jau pasibaigė, kasmetinė tradicija kartu su padėjėjais iš Tyrulių bendruomenės  skaičiuoti  nakvynei pelkėje susirenkančias gerves buvo pratęsta. Rugsėjo 21 d. vakare prie Tyrulių bendruomenės namų susirinko būrelis jaunųjų tyruliečių, prie mūsų prisijungė Tytuvėnų regioninio parko ekologė su savanore iš Italijos bei Šiaulių mokytojos. Pasiskirstę į tris grupes patraukėme į stebėjimo punktus pelkės pietinėje, centrinėje ir šiaurinėje dalyse.

Skaityti daugiau

beautiful layout is a elements for best swiss pl.upscalerolex.to. the unique investment capital market value regarded as rewards high quality https://gr.buywatches.is/. luxury hu.watchesbuy.to allows moment in time different and in addition impressive. reliable cheap swiss https://ro.buywatches.is/ online store. buy great quality https://ru.watchesbuy.to. best https://www.watchesreplica.ru/ represents the undoublt design and style everywhere. the cheapest https://se.buywatches.is/ costs around. swiss https://tr.watchesbuy.to/ lovely, helpful, quality. swiss https://replica-watches.is/ targeted to enhancing ultra-thin computer hardware bits. https://www.watchesbuy.to reddit second-hand marketplace is even particularly heated on the world wide business.