Tyruliuose vykdomos migruojančių pilkųjų gervių apskaitos

Kaip ir kiekvieną rudenį, Tyruliuose vykdomos migruojančių ir sustojančių nakvynei pilkųjų gervių apskaitos. Jų metu skaičiuojami visi nakvynei į Tyrulių durpyną suskrendantys paukščiai. Šiais 2017 metais buvo vykdytos trys apskaitos: rugpjūčio pabaigoje, rugsėjo pradžioje ir antroje jo pusėje.

Pirmoji apskaita, kaip visuomet, vyko dar rugpjūčio mėnesį. Šiemet paukščiai buvo skaičiuojami rugpjūčio 28-29 dienomis. Kaip ir paprastai, migruojančių gervių skaičius tokiu metu dar nebūna itin didelis. Greičiausiai, pelkėje šiuo metu būriuojasi vietinės, Tyrulių ir jų apylinkių pilkosios gervės. Šios apskaitos metu gervių buvo suskaičiuota 370, dar iki 100 paukščių durpyne maitinosi ir dieną.

Rugsėjo mėnesį pasirodė ir tolimesnės migrantės, Tyruliuose ir aplinkinėse Sulinkių, Tytuvėnų tyrelio, Rėkyvos ir Šiluvos tyrelio durpynuose gervių ėmė sparčiai gausėti. Antroji apskaita vyko rugsėjo 9 dienos vakare. Jos metu suskaičiuota virš 900 paukščių, dar maždaug 70 gervių pelkėje maitinosi ir dieną. Pastebėta, kad dauguma paukščių dieną maitinosi atskiromis šeimomis ir didesnių būrių nesudarė.

Trečioji rudeninė pilkųjų gervių apskaita šiais metais vyko rugsėjo 22 dienos vakare. Šioje apskaitoje dalyvavo gausus jaunųjų pagalbininkų būrys iš Tyrulių bendruomenės ir Radviliškio miesto V. Kudirkos pagrindinės mokyklos. Gervių skaičiavimą organizavo Tytuvėnų regioninio parko direkcijos vyr. specialistė ekologė Deima Pranckūnienė ir šiame projekte dirbantys ornitologai Eglė Pakštytė ir Saulis Skuja. Apskaitos metu pavyko suskaičiuoti iki 1100 nakvynėn besileidžiančių paukščių, dar iki 100 gervių maitinosi pelkėje ir dieną, arba jau buvo grįžusios į  nakvynės vietą dar iki apskaitos pradžios. Įdomu tai, kad šiais metais dideli paukščių būriai skrido į Tyrulius naktį, jau visiškai sutemus. Vien pagal jų balsus sunku įvertinti, kiek paukščių parskrido visiškoje tamsoje, bet manome, kad dar iki 200 jų leidosi į Tyrulius nakties metu. Vertiname, kad durpyne jau yra apsistoję iki 1400 šių didingų migruojančių paukščių.

Skirtingai nuo ankstesnių metų, šiemet dėl itin šlapių laukų ir nenuimto derliaus, gervių mitybos plotai yra gerokai pasikeitę. Dalis paukščių dieną skrenda maitintis žymiai toliau nei ankstesniais metais (galbūt dėl to tiek daug paukščių grįžta į durpyną vėlai naktį), o nakvynei durpyne renkasi pačius šiaurinius ir pietinius jo plotus, kur po po mūsų vykdomo projekto metu atliktų darbų joms atsivėrė puikūs nakvynių plotai.